Przejdź do treści

Pierwsze Dni Lewina Kłodzkiego

Gmina Lewin Kłodzki też miała swoje dni.

W drugi wrześniowy weekend odbył się festyn „I Dni Lewina Kłodzkiego”. Mała, skromna impreza przyciągnęła wielu mieszkańców zarówno z Gminy Lewin Kłodzki jak i z gmin sąsiednich. Niezwykle miłym akcentem była obecność  Starosty Kłodzkiego Pana Macieja Awiżenia, który wraz ze swoim asystentem Panem Michałem Cisakowskim kibicował zawodnikom uczestniczącym w Biegu Przełajowym  o Puchar Wójta Gminy Lewin Kłodzki.

Bieg odbył się w trzech kategoriach wiekowych,  a najbardziej pasjonujący okazał się bieg dla dorosłych, zapewne dlatego, że oprócz pucharu i medali trzy pierwsze miejsca nagrodzone zostały finansowo. Tym razem uczestników było sześcioro, w tym trzy kobiety i trzech mężczyzn. I miejsce zdobył mieszkaniec miejscowości Krzyżanów – Pan Tomasz Lach, II również mieszkaniec Krzyżanowa – Pan Tadeusz Śledź,  medal brązowy i miejsce III zajął mieszkaniec Lewina – Pan Filip Żyła.

Celem imprezy była przede wszystkim integracja mieszkańców a także zaakcentowanie ważnych dla naszej miejscowości wydarzeń i faktów z przeszłości, a mianowicie tego, że :

  • 420 lat temu , w roku 1597 Lewin uzyskał potwierdzenie bardzo starego prawa handlowego w tym prawa do warzenia piwa i zgodnie  z tym przywilejem mogły się tutaj odbywać trzy jarmarki w roku podczas świąt kościelnych:  Matki Boskiej Gromnicznej, św. Wawrzyńca i św. Galla.
  • 400 lat minie od wykupienia (w 1617 roku) przez ówczesne władze Lewina, wyższego prawa sądowego.
  • 540 lat temu ( w roku 1477) Lewin wszedł w skład tzw. Państwa Homolskiego,  które  zostało włączone do Hrabstwa Kłodzkiego.
  • Od 300 lat króluje na rynku figura św. Jana Nepomucena ufundowana przez Adama Stanke  (rok 1717).
  • 330 lata temu, w roku 1687 powstały dwie Kolumny Maryjne. Jedna góruje nad lewińskim Rynkiem, a jej fundatorem był Adam Stanke, bogaty kupiec, który zasłużył się wielce dla gminy.  Druga kolumna znajduje się na wzgórzu  przy polnej  drodze  do Jarkowa.  Ufundował ją rzeźnik o nazwisku Fritz.
  • 200 lat temu zmarł Joseph Kögler – ksiądz katolicki, historyk Hrabstwa Kłodzkiego, urodzony w dniu 22 lutego 1765 roku w Lewinie Kłodzkim.
  • 70 lat temu – powstała Gminna Biblioteka Publiczna, która jest drugą (po Ochotniczej Straży Pożarnej) najstarszą instytucją w Gminie.

Warto było znać te fakty, bo część z nich znalazła się w Quzie dla rodzin – Jak Dobrze znasz Gminę Lewin Kłodzki ? W konkurencji wzięło udział 5 rodzin, a nagrodę Mistrza Wiedzy o Gminie zdobyła rodzina Pauliny i Marcina Studzińskich.  

Pięknie, w piosenkach, tańcu i sprawności fizycznej zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lewinie Kłodzkim i członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Swoje umiejętności pokazali młodzi zapaśnicy z drużyny, której trenerem jest  Pan Jerzy Wiśniewski.

Lokalni artyści zespoły PARADISE I DUO FLESZ  bawiły uczestników do późnych godzin wieczornych, a gwiazda wieczoru zespół Angel Song (trzy piękne panie) wprowadził w taneczny nastrój, który osiągnął apogeum podczas dyskoteki pod gwiazdami.

W drugim dniu imprezy - 10 września w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła odbył się niezwykły koncert zespołu OCTAVA ensemble w programie  Fo(u)r Voices.

FO(U)R VOICES to szczególny program na cztery, wyjątkowe głosy, w którym  każdy znalazł  coś dla siebie.

Tu łączyły się muzyczne, na pozór, przeciwległe bieguny - muzyka klasyczna z muzyką popularną, muzyka dawna  z muzyką współczesną. Odrębne style i nurty połączone barwą i czystością brzmienia ludzkiego głosu.  Wszystko zupełnie a cappella. Koncert był po prostu wyjątkowy.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania I Dni Lewina Kłodzkiego i sponsorom – szczególnie Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Jeleniowie, Nadleśnictwu Zdroje i Parkowi Narodowemu Gór Stołowych w imieniu organizatorów serdecznie dziękujmy.

Halina Tyrawa