Przejdź do treści

Violetta Villas

VIOLETTA VILLAS - najsłynniejsza mieszkanka Gminy Lewin Kłodzki

Lewin pokochała niezwykła gwiazda polskiej estrady, pani Violetta Villas. Zamieszkała tu z rodzicami po wojnie, tutaj się wychowywała i stąd w 1959 roku wystartowała do swej kariery piosenkarskiej. W 1998 roku wróciła do rodzinnego domu, w którym mieszkała aż do śmierci.

Miłość do tego miejsca wyraziła w słowach piosenki

,,W Lewinie koło Kudowy jest dom mych dziecinnych dni. Dziś stary w wspomnieniach nowy, miał z Polska otwarte drzwi. W Lewinie koło Kudowy jest słońce, które mnie zna i strumyk co nocą śpiewa, kaczeńce żółte i bzy”.

Corocznie w rocznice śmierci artystki w bibliotece przygotowywana jest wystawa poświęcona tej niezwykłej postaci, która wzbudzała tyle samo zachwytów, co kontrowersji. Każdego roku podczas uroczystości z okazji Dnia Matki piosenka Violetty Villas pt. ,,List do matki” w wykonaniu dzieci dostarcza wielu wzruszeń i refleksji.

Głos Violetty Villas to najwspanialszy głos w historii polskiej muzyki rozrywkowej, a życiorys, nadaje się na scenariusz melodramatu i dreszczowca w jednym. Violetta Villas podbiła największe sale świata. Występowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w paryskiej Olimpii, na Broadwayu i w Las Vegas. Była gwiazdą rewii Casino de Paris. Śpiewała tam swoim czterooktawowym głosem arie operetkowe i operowe w 9 językach. Miała swój balet, na scenę wjeżdżała na białym koniu lub jaguarem XK-E. Jej oszałamiające kreacje projektowali najlepsi krawcy Diora. Amerykańska prasa pisała o niej "głos ery atomowej”, "biały kruk wokalistyki światowej”. Do Białego Domu zapraszał ją sam prezydent USA George Bush. Występowała z Paulem Anką, Charlesem Aznavourem, Barbrą Streisand czy Frankiem Sinatrą.

Violetta Villas
Violetta Villas