ZASADY DYSTRYBUCJI TABLETEK Z JODKIEM POTASU

Dodane przez administrator - pt., 30/09/2022 - 14:18

Kategoria

ZASADY DYSTRYBUCJI TABLETEK Z JODKIEM POTASU

jodek

Przygotowanie tabletek z jodkiem potasu to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.

W sytuacji skażenia radiacyjnego mieszkańcy gminy Lewin Kłodzki tabletki z jodkiem potasu odbiorą w lokalach, w których zazwyczaj odbywa się głosowanie w wyborach. A zatem po tabletki zgłaszamy się do budynku swojej Obwodowej Komisji Wyborczej:

  • Komisja nr 1: Hala sportowa przy Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Lewinie Kłodzkim ul. Kościelna 1
  • Komisja nr 2: GS Jeleniów pl. Spółdzielczy 49 – sala konferencyjna  I piętro

Punkty te zostaną uruchomione niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu
o konieczności rozpoczęcia dystrybuowania tabletek wśród ludności  niezależnie od pory dnia czy nocy. Tabletki z jodkiem potasu pobrać będą mogli wszyscy mieszkańcy gminy Lewin Kłodzki oraz osoby tymczasowo przebywające na naszym terenie.

Komunikaty o rozpoczęciu dystrybucji przekażemy na stronie 
www.lewin-klodzki.pl, na Facebooku oraz poprzez sołtysów i strażaków OSP.

DAWKOWANIE

Tabletki z jodkiem potasu stosuje się w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po narażeniu organizmu ludzkiego na napromieniowanie.

  • Noworodki do 1 miesiąca przyjmują ćwierć tabletki,
  • dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat – pół tabletki,
  • dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat – jedną tabletkę,
  • dzieci powyżej 12 lat i osoby dorosłe – dwie tabletki,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią (niezależnie od wieku) – 2 tabletki.

Jodek potasu należy przyjąć w przedziale: 12 godzin przed – 8 godzin po narażeniu na ekspozycję (najbardziej efektywne jest przyjęcie dawki nie później niż 2 godziny po ekspozycji).

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.